Određene namirnice obavezno morate oprati pre konzumiranja, jer sadrže brojne bakterije, prljavštinu i različite nečistoće, koje mogu da uzrokuju trovanje, ali i mnoge druge zdravstvene tegobe. Ovo je 5 namirnica koje bi trebalo da operete pre konzumiranja.
O kojoj hrani je reč, proverite u ovom kratkom vodiču.
Voće i povrće
Dobro znate da je pranje voća i povrća obavezno, jer nikada ne možete biti sigurni sa čim je ono došlo u dodir. Dakle, kako biste uklonili bakterije, pesticide i druge otrove i nečistoće, plodove prvo operite hladnom vodom.
Izbegavajte korišćenje bilo kakvih hemijskih sredstava za čiščenje (osim prirodnih poput mešavina sode bikarbone i jabukovog sirćeta), jer štetni sastojci iz njih mogu da se apsorbuju u voće i povrće kroz koru. Nakon pranja, obrišite plodove papirnim ubrusom ili suvom krpom.
Šta je sa voćem i povrćem čija se kora ne jede? I njih operite! Iako vam se na prvi pogled čini da nema potrebe prati dinje, avokado i citruse, jer ih planirate oguliti, važno je da ih operete jer se bakterije sa kore vrlo lako mogu naći i u mesnoj, jestivoj unutrašnjosti plodova.
Kako biste dodatno očistili voće i povrće, natopite ih u rastvore, koje možete sami napraviti.
Recepti za pravljenje sredstva za čišćenje namirnica od pesticida
Recept 1
Sastojci:
– 1 šolja jabukovog sirćeta
– 3 šolje vode
Priprema: Pomešajte sastojke kako biste dobili rastvor, te ostavite povrće i voće da odstoji u njemu oko 20 minuta. Potom ga operite pod mlazom hladne vode. Na ovaj način uklonićete prvljavštinu, bakterije, hemikalije i vosak sa voća.
Recept 2
Sastojci:
– 1 kašika soka od limuna
– 2 kašike sode bikarbone
– 2 dl vode
Priprema: Pomešajte sve sastojke i u dobijeni rastvor stavite povrće i voće, te ga ostavite da odstoji pola sata. Nakon toga ga isperite hladnom vodom.
Recept 3
Sastojci:
– 1 kašika nerafinisane morske soli
– 1 šolja vode
Priprema: Stavite so u vodu i promešajte, te u dobijenom rastvoru držite potopljeno voće i povrće oko 30 minuta. Voće i povrće čiju koru ne konzumiramo, poput lubenice, dinje i avokada, takođe detaljno operite pre sečenja, jer je ona leglo mikroba, a ako je ne operete, nožem ćete preneti mikrobe na unutrašnjost ploda. Posebnu pažnju posvetite lisnatom povrću, te svaki list posebno operite.
Pirinač i druge žitarice
Sve žitarice, a naročito pirinač, bi trebalo da operete pre konzumiranja. Naime, pirinač posebno izdvajam, jer su mnoga istraživanja pokazala da je vrlo često kontaminiran arsenom tokom uzgoja, koji, prilikom kuvanja, isparava u manjim količinama.
Arsen se, pa čak i u tragovima, dovodi u vezu sa povećanim rizikom od srčanih bolesti, dijabetesa i raka.
Zbog toga pirinač natopite u vodi preko noći, a nakon toga da ga isperite hladnom vodom, pa tek onda kuvajte. Na taj način ćete udeo toksina u njemu smanjiti za 80%. Osim toga, pranjem pirinča uklonićete nečistoće i bakterije.
Mahunarke iz konzerve
Naime, mahunarke iz konzervi nakon određenog vremena natope se natrijumom iz tečnosti u kojoj stoje, pa ih je pre konzumiranja potrebno dobro oprati hladnom vodom.
Dakle, iz konzerve istresite pasulj, leblebije ili neku drugu mahuanrku koju želite da jedete i stavite ih pod mlaz hladne vode, a posle ih osušite ubrusom laganim tapkanjem.
Tunjevina u konzervi i druga konzervisana hrana
Konzervisana hrana i hrana u teglama neretko veoma dugo putuje od proizvođača do potrošača i za to vreme dolazi u dodir sa brojnim bakterijama i nečistoćama, zbog čega je potrebno sve konzerve, limenke i tegle temeljno oprati spolja i osušiti pre upotrebe.
Naročito deo na kojem se konzerva otvara, jer u suprotnom sve bakterije i prljavština mogu da pređu sa ambalaže na samu namirnicu.
Sveže začinsko bilje
Bilo da sveže začinsko bilje kupite u supermarketu, na pijaci ili uberete u svojoj bašti, važno je da ga detaljno operete, ne samo pre nego što ga konzumirate, već i pre nego što ga stavite u frižider. Sveže bilje može da sadrži prljavštinu i druge nečistoće koje ne želite u frižideru – i definitivno ne želite u hrani.
Male veze možete oprati ispiranjem pod mlazom hladne vode. Zatim ih protresite i osušite papirnim ubrusom. Za veće veze, napunite sudoperu hladnom vodom, stavite bilje i detaljno perite svaki list kako biste uklonili svu skivenu prljavštinu.
Ukoliko je bilje mnogo prljavo, verovatno ćete morati da ponovite proces pranja, pre nego što ih isušite na isti način.
Piše: Tatjana Popović. Totally Wellness