5 znakova kojima vam telo poručuje da ne jedete dovoljno

 Da li se i vama dešavalo da čitav dan ne pojedete aposultno ništa? Stres, zdravstvene tegobe, pretrpan raspored, te svakodnevni problemi i obaveze mogu da utiču na apetit i način na koji naše telo reguliše osećaj gladi.

O tom apsektu ishrane, apetita i telesne težine se ne govori dovoljno. Postoji mnogo više tekstova o tome kako se rešiti suvišnih kilograma, nego kako na zdrav način povećati telesnu težinu ili kako poboljšati apetit.

Dok visok nivo kortizola može uzrokovati prejedanje, hormoni koji oslobađaju kortikotropin, takođe kao posledicu stresa, mogu suzbiti apetit i prouzrokovati neuhranjenost. Zahvaljujući tome može se dogoditi da preskočite obroke. Na taj način lišite organizam važnih nutrijenata čime nanosite veliku štetu metabolizmu.

Hajde da vidimo koji su to suptilni znakovi koji ukazuju na to da vaše telo ne dobija dovoljno hranljivih materija odnosno dovoljno proteina, ugljenih hidrata i masti.

Nizak nivo energije

Ukoliko se osećate iscrpljeno, i iz dana u dan vam je sve teže da ustanete iz kreveta bez obzira na to koliko ste dugo spavali, vreme je da uvedete neke promene. Bez obzira na to što kalorije nisu odgovarajući ekvivalent nivou energije, činjenica je da ukoliko u organizam ne uneste dovoljno hrane nećete imati ni dovoljno energije. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji žene bi trebalo da unose između 1600 i 2400 kalorija dnevno, a muškarci od 2000 do 3000 kalorija – to su samo okvirne smernice, pa ako vodite veoma aktivan način života i vežbate, možda ćete morati da unosite više kalorija od proseka.

Takođe imajte na umu ne samo količinu kalorija koju konzumirate već i njihov kvalitet. Važno je da unosite kvalitetne proteine, složene ugljene hidrate i zdrave masti. Brojna istraživanja su pokazala da namirnice bogate biljnim vlaknima mogu prevenirati gojaznost i uticati na razvoj dobrih bakterija u crevima.

Kognitivna disfunkcija

Da li vam se često događa da ne znate gde ste ostavili ključeve od stana ili jednostavno zaboravite šta ste u određenom momentu želeli da uradite? To se zove kognitivna disfunkcija ili mentalna magla. Na taj način vam telo šalje signale da mu fale hranljive materije i da je vreme da menjate ishranu. Ovo stanje može da bude znak raznih zdravstvenih tegoba, a najčešće je uzrokovano hroničnim stresom. A stres je jedan od razloga zašto ne jedete redovno, ne unosite dovoljno hranljivih materija pa ni nivo energije ne može biti stabilan. Odlaganjem ručka ili prekidanjem obroka zbog sastanaka ili nekih drugih obaveza odlažete proizvodnju energije koja vam je potrebna za normalno funkcionisanje.

Kada ne stignete da jedete, nemojte da posežete za brzom hranom već se radije opredelite za salatu punu raznovrsnog povrća, piletine, avokada i uskusnih dresinga. Hrana bogata kompleksom B vitamina, omega 3 masnim kiselinama, folatima i antioksidansima poboljšaće moždane funkcije.

Opadanje kose i loši nokti

Možda će vas ova činjenica iznenaditi, ali ukoliko ne jedete dovoljno hrane i ne unosite dovoljno hranljivih sastojaka, osnovni organi u telu, poput mozga i srca, iscrpeće i to malo nutrijenata koje ste uneli pa neće ostati ništa za kosu, kožu i nokte. Zbog toga primećujete različite promene u svom fizičkom izgledu. Nega kose, noktiju i kože veoma je usko povezana sa onim što jedete, odnosno koliko minerala, zdravih masti i proteina uključujete u svoju ishranu. Da bi vam nokti, koža i kosa bili zdravi potrebno je da jedete hranu koja pomaže u proizvodnji keratina, proteina neophodnog za lepe i zdrave nokte i kosu. U tu hranu spada spanać, pasulj, ovsena kaša, losos, jaja i bobičasto voće.

Nervoza

Glad je stvarna emocija. Ako se borite sa napornim danom i gomilom obaveza, pa izletite iz kuće bez doručka, nivo šećera u krvi će vam se sniziti kao i raspoloženje. Studije pokazuju da nizak nivo glukoze u krvi može izazvati agresiju i naslino ponašanje. Dakle, ako niste jeli postoji logično objašnjenje zašto ste nervozni i neraspoloženi. Osim toga, glad može izazvati glavobolje, migrenu i mučnine.

Da biste ovo sprečili, potrebno je da imate redovne obroke u toku dana. Slažem se da ne treba generalizovati i svima savetovati da imaju 3 glavna obroka dnevno, jer je opšte poznato da neki odlično funkcionišu i sa 2 obroka, ali i da je drugima potrebno da i pored glavnih obroka imaju užine. Međutim, ukoliko ste potpuno neuobročeni veoma je važno da odredite vreme obroka i pridržavate se toga. Ukoliko jedete redovno imaćete stabilan nivo šećera u krvi, a time i stabilan nivo energije, što će uticati pozitivno na vaše raspoloženje.

Amenoreja

Amenoreja je naučni izaraz za izostanak menstrualnog ciklusa. Osim trudnoće, ovo stanje može uzrokovati i promena ishrane, stres, određeni lekovi, uključujući i kontraceptivne pilule. Različita zdravstvena stanja poput poremećaja rada štitne žlezde i sindroma policističnih jajnika takođe mogu uticati na nivo hormona, pa time i na menstrualni ciklus.

Amenoreja može da nastane i ukoliko ne jedete dovoljno, odnosno ukoliko nemate dovoljno masti u organizamu ili ste neuhranjeni – što podrazumeva da imate 10% manje od normalne težine koja je različita za svakog od nas. Neuhranjenost može da zaustavi ovulaciju i izazove promene sa hormonima zbog čega neke žene sa poremećenim navikama u ishrani imaju izostanak menstruacije jer njihov organizam ne dobija dovoljno hranljivim materija za obavljanje osnovnih telesnih funkcija.
Tatjana Popović Health Coach

Totally Wellness

Nema tagova 0