Nekadašnji Halikarnas, a danas poznatiji kao Bodrum, grad je smešten u zalivu na jugu Bodrumskog poluostrva. Bodrumsko poluostrvo nalazi se na jugozapadu Turske, na obali Egejskog mora. U ovom gradu rođen je i grčki istoričar Herodot, otac istorije.
Halikarnas je nekad bio centar kraljevine Karije, poznat po kralju Mauzolu, osnivaču prve najveće grobnice na svetu, danas se sve monumentalne grobnice nazivaju upravo po njemu mauzolej.
Ovaj biser Karijske rivijere, okružen je brojnim uvalama u kojima su smešteni hoteli i prelepe plaže.
Centar Bodruma smešten je u zalivu, podeljenom na dva dela rtom u čijem središtu se nalazi Tvrđava Svetog Petra, sjajan primer krstaške arhitekture iz 15.veka. Ova tvrđava sad je pretvorena u muzej podvodne arheologije gde možete videti predmete pronađene u Egejskom moru a koji datiraju još iz Bronzanog doba. Pored tvrđave tokom posete ovom gradu možete posetiti i kapiju kralja Mindosa kao i rimski amfiteatar. Kapija kralja Mindosa datira još iz IV veka pre naše ere .Ostaci Rimskog amfiteatra nalaze se iznag glavne bodrumske ulice na magistrali koja grad povezuje sa selom Gumbet koje je takođe omiljeno mnogobrojnim turistima. Istočni deo zaliva počinje kod krstaške tvrđave, i taj put vodi vas do gradske plaže. Ako dovoljno dugo ostanete na gradskoj plaži koja počinje da živi tek u kasnim prepodnevnim časovima, videćete da će uveče ležaljke zameniti stolovi za večeru sa predivnim pogledom na more, a U slučaju da volite ronjenje, ribarsko selo Gimišlik koje je 20 km od grada pravo je mesto za vas.
Zapadni deo zaliva zauzima marina za jahte, kao i šetalište duž obale mora. Čitavom dužinom šetališta ukotvljeni su prelepi guleti, turski jedrenjaci koji će vas očarati svojom prefinjenošću i lepotom da ćete poželeti da budete bar jednom na palubi nekog od ovih lepotana. Ako imate dovoljno vremena, zahvaljujući guletima možete uživati na nekom od mnogobrojnih jednodnevnih izleta na koje se odlučuju mnogobrojni turisti koji posećuju ovaj magičan grad.
Iako Bodrum važi za boemski grad zahvaljujući velikom broju galerija i mnogobrojnim umetnicima koji su i bili prvi posetioci pre domaćih i stranih turista, mnogi ga nazivaju i Turskim Sen tropeom zbog velikog broja noćnih klubova i bogatog noćnog života. Jedna od najvećih diskoteka u Bodrumu upravo je Halikarnas koja prima 5000. Ljudi. Mnogobrojni turisti kažu da je Bodrum grad koji nikad ne spava, i ako ipak više volite lepe restorane i boemski način života, nego vreme provedeno na suncu i plaži, Bodrum je svakako pravi izbor za vas.
Bodrum se nalazi na samo 7 km od ostrva Kos i mnogobrojni turisti koji letuju na Kosu rado dolaze u Bodrum na jednodnevni izlet. Turistička agencija Mediteraneo specijalizovana je za Grčka ostrva i ako se na Kosu nađete preko Mediteranea, njihov sjajan vodič daće vam sve potrebne informacije kako da sa jednog od najlepših grčkih ostrva, Kosa odete na izlet do Bodruma.
Do Bodruma od Kosa se stize za nekih 40 minuta brodom ili oko 30 minuta hidro gliserom.
Pored ovog izleta možete videti i jezero Tuzla i pospanu dolinu (Uyku Vadisi) na samo 25 km od Bodruma ili ploviti do okolnih uvala i plaža uz posetu Hamamima, jer brodići pristaju kod pećine u kojoj se nalaze termalni izvori ali se kupanje dodatno naplaćuje.
Uživate u šopingu? Onda se potrudite da u Bodrumu budete u utorak. Sigurna sam da se se pitate zašto baš ovog dana. Utorak je dan kad je glavni bazar u Bodrumu i tad se mnoge stvari mogu kupiti povoljno, popusti su vrtoglavi, i samim tim šoping još slađi.
Lepe bele ulice nadomak tvđave ispunjene su velikim brojem radnji u kojima možete kupiti suvenire, ćilime, odeću od pamuka, aksesoare od kože. Ne zaboravite glavnu tajnu šopinga u Turskoj – cenkanje, podjednako ćete uživati u cenjkanju uz smeh sa prodavcima koji će vam na kraju dati popust koji na početku kupovine niste mogli ni da zamislite.
Uživaćete i u degustaciji novih specijaliteta tokom putovanja zato obavezno probajte kadaif, ratluk, čorbu, hleb i Iskender kebab uz obavezan čaj koji ćete dobiti na račun kuće za dobro došlicu.Kebab je naziv za jela sa roštilja i ražnja koja se spremaju od goveđeg, jagnjećeg ili pilećeg mesa i iako postoji preko 40 vrsta kebaba najpoznatiji su svakako Iskender kebab koji potiče iz Burse, a ime je dobio po Iskender efendiji i doner kebab. Najpoznatiji hleb u turskoj je Simit koji se sprema od susama a legenda kaže da je nastao u palati Sulejmana Veličanstvenog u 15.veku. Kajmak je omiljen na Balkanu od davnina, a u Turskoj ga služe za doručak i verovali ili ne, uz baklavu.
Ako i kod kuće uživate u ispijanju jutarnje kafe, Turska kafa je svakako nešto što nećete propustiti, a pored posebnog ukusa uživaćete i gledajući njenu pripremu jer je kuvaju u autentičnim đezvama na pesku.
Verujem da vam se dopala ideja o poseti Bodrumu, budite sigurni da se nećete pokajati ako se tokom ovog leta uputite upravo u ovo mesto smešteno u srcu Egeja. Mnogobrojni hoteli, sjajne plaže, bogat noćni život, ljubazan i gostoprimljiv narod ostaviće na vas sjajan utisak, da ćete poželeti ponovo da se vratite.