„Zahvaljujući portretima na kojima sam radila danima i danima, katkad i mesecima, da bih najzad uspela da podarim svetost tim očima, oblik tim telima, osećala sam malaksalost i neku nezdravu sitost… No, po završetku rada, čak i u trenucima predaha koje sam sebi dopuštala, moje su ruke ponovo tražile kičice, kao da su se osećale beskorisnima.“
Milena Pavlović Barili
U Domu Jevrema Grujića (Svetogorska 17) od 8. novembra otvorena je izložba jedne od najpoznatijih srpskih slikarki Milene Pavlović Barili, pod nazivom „Čarobna Milena“. Ovom izložbom Dom Jevrema Grujića nastavlja projekat „Velikani srpskog slikarstva“, u okviru koga su u proteklom periodu organizovane izložbe Uroša Predića, Petra Lubarde i Paje Jovanovića. Na izložbi je predstavljeno preko 40 dela. U Domu Jevrema Grujića možete videti Milenine autoportrete, ali i portrete njenih roditelja i poznatih ličnosti. Izložene su i ilustracije koje je radila za modne časopise među kojima je i naslovna strana za prestižni modni časopis VOGUE.
Milena Pavlović-Barili rođena je 5. novembra 1909. u Požarevcu i to kao jedino dete Danice Pavlović i Bruna Barilija, italijanskog kompozitora i pesnika. Milenina majka Danica bila je potomkinja najstarije Karađorđeve ćerke Save.Zahvaljujući njoj Milena je od malena učila jezike i bila svestrana. Već kao petogodišnjakinja čitala je novine , a sa 7 godina pisala je stihove o smrti. Ova sjajna umetnica slikarstvo je studirala u Minhenu i Beogradu. Kroz njena dela protkane su traume, ljubavi, susreti i događaji iz njenog kratkog, ali impresivnog života.
Nakon izložbe u Beogradu svoja dela izlagala je i u Parizu, Rimu, Požarevcu i Njujorku. Iako je slikarstvu bila potpuno posvećena, ljubav prema pisanju nije zanemarila i 1934. godine objavila je svoje stizove u Italijanskom magazinu Kvadrino.
Ova talentovana slikarka nigde nije mogla da nađe posao u Kraljevini, kao nastavnica crtanja, iz tog razloga odlučuje da napusti zemlju i odseli se u Ameriku. Tu mogućnost je stekla jer je prodala svoju sliku Anđeli i skupila novac za kartu.
U Americi je pronašla mir. Često je pisala roditeljima i u nekim pismima može se videti da je život i odlazak preko okeana ustvari i značio odrastanje i sazrevanje ove sjajne umetnice.
Poslednjih 6 godina života provela je u Americi i za to vreme bavila se slikanjem, ali i ilustracijom, kostimima ali i scenografijom. Čarobna Milena u pismima majci koje je često slala pisala je i utiscima i doživljajima Njujorka, grada u kome je bio njen novi dom : „Stigla sam. Sada je dva sata ujutru. Prve misli i reči otkako je lađa pristala šaljem Tebi. Gledala sam dugo sve svetlosti u daljini, kao Venecija, samo mnogo duže sa strane. Mesečina i beli oblaci, i svetiljke što miču i klize po vodi, ali se ništa drugo ne vidi. Eto, to ti je Njujork. A ja ništa ne razumem. Grdno mi je sve čudno kao u snu i kao obično.“
Bila je graciozna i harizmatična, važilo je mišljenje da je plenila pažnju gde god bi se pojavila bez obzira koliko bogatih i lepih žena bi već bilo u prostoriji u koju bi ona ušetala. Pored toga što je tokom Drugog svetskog rata patila za domovinom, divna Milena patila je i za kubanskim pijanistom Rodrigom Gonzalesom. Iako se kasnije udala, važi mišljenje da je Gonzales bio ljubav njenog života.
Milena je 1944. pala sa konja i tom prilikom je povredila kičmu. Samo godinu dana posle pada,1945. godine je i preminula. Nakon 4 godine od smrti, njena urna položena je 1949. godine na groblju za strance u Rimu.
Savet: Nakon izložbe obavezno sedite u salon za čaj i probajte čokoladnu tortu Kraljica Natalija napravljenu po originalnom receptu iz 1885. godine .
Izložba Čarobna Milena će trajati do 31. marta 2019. godine. Cena karte je 300 din.