Ostrvo Nisiros- uspavani dobroćudni vulkan u srcu Egeja

Ostrvo Nisiros još jedno je u grupi Dodekaneza i zajedno sa ostrvom Kos čini jednu opštinu. Severno od Nisirosa na samo 15 km udaljenosti nalazi se ostrvo Kos koje važi za jedno od najlepših u Egeju.

Od Turske ovo vulkansko ostrvo udaljeno je na samo 20 km.

Nisiros spada među retko naseljena ostrva Dodekaneza i stanovništvo uglavnom čine Grci. Iako su nekad najviše novca donosili tradicionalno pomorstvo i privreda, uzgajanje maslina i vinove loze, sad je fokus stavljen na rudarstvo i iskopavanje ruda perlita i pemze.

Glavni gradić na ostrvu je Mandraki u kom se nalazi i glavna luka. Mandraki, koji zbog svojih belo plavih kućica i predivnog cveća podseća na Santorini učiniće vaš boravak na Nisirosu bajkovitim. U lepoti ovog gradića uživaćete bukvalno na svakom uglu, a pregršt taverni smeštenih na svakom koraku omogućiće vam da, pored čarobnog pogleda na more, uživate i u specijalitetima koji se uglavnom pripremaju od domaćih proizvoda uzgajanih u domaćinstvima koja drže restorane  u kojima rade svi, od najmlađih do najstarijih članova.  Pored glavnog grada na ovom ostrvu možete posetiti i prelepa sela Nikia i Paloi. Ako odete u prelepu Nikiu obavezno posetite kafe Nikola (Nikolas Kafeneio) koji se nalazi na prelepom trgu i mnoge slike koje su ćete naći na društvenim mrežama i naš one će vas oduševiti toliko da i vi poželite da se slikate baš na tom mestu, nastale su upravo u ovom kafeu.

U slučaju da volite da eksperimentišete sa hranom i novim ukusima ne propustite priliku da probate i sladoled od paradajza ili baklave koji će vas oduševiti.

Sladoled od paradajza autentičan je proizvod iz domaće radinosti po kom je Nisiros poznat.

Pored baklava i paradajz ukusa tu su i sladoled sa ukusom jogurta, tokom leta svakako će vam prijati i lagan ručak. Ako se odlučite za tradicionalnu musaku, svakako nećete pogrešiti, jer će vam ukusi koji se prepliću u ovom sjajnom, a jednostavnom jelu, prosto milovati nepca.

 

Ako ste musaku već probali i želite nešto novo, sigurna sam da će vam se dopasti sir saganaki i već dobro poznata Grčka salata.

Grčka salata se na Nisirosu služi drugačije nego na drugim ostrvima Dodekaneza jer se kapar koji se dodaje kao začin ovoj salati stavlja u listićima, svež što daje ovoj salati poseban ukus.

U mediteranskoj kuhinji kapar je prisutan u skoro svim jelima, stavlja se i u sosove i u salate, sjajno ide uz ribu, meso, pa čak i testenine i picu.

Stari Rimljani su govorili za ovu biljku, da Mediteran upravo počinje gde kapar samoniklo raste.

 

Vulkan na Nisirosu nije bio aktivan još od 1888. Godine, ali bez obzira na to  ovaj vulkan i dalje se ubraja među aktivne.

Nisiros ostrvo je celo vulkan ostrvo sa kalderom od 4 kilometra i 5 manjih kratera od kojih je najlepši Stefanos koji je star oko 4000 godina.

Ovaj vulkan još uvek ispušta sumpornu paru i to je ponekad otežavajuća okolnost za turiste koji u velikom broju obilaze Nisiros kako bi izbliza videli ovo čudo prirode koje godinama privlači pažnju.

Dok ste na ovom ostrvu ne propustite mogućnost da kupite pravi vulkanski kamen koji se koristi za negovanje stopala ili vulkanski sapun, a možete ih naći na svakom koraku po ceni od 1 euro po komadu.

Ako volite vulkane, i odlučite da nakon Nisirosa posetite ostrvo Kos, vulkan koji je na Kosu, manje je poznat ali ne i manje fascinantan. Tu je smeštena plaža Terma koja se nalazi u blizini plaže Psaldi i glavnog grada Kos.

Ova plaža poznatija je  i kao Bubble beach, voda oz ovih toplih izvora prepuna je lekovitih minerala i zbog toga ova plaža radi i posećena je i tokom zime.

 

U slučaju da do sad niste obilazili Grčka ostrva , turistička agencija Mediteraneo specijalizovana je baš za ovakva putovanja i na njihovom sajtu www.mediteraneo.rs možete saznati sve što vas interesuje o letovanju na Grčkim ostrvima, a Krit, Kos,Rodos, Milos, Karpatos, Santorini, Mikonos, Skijatos, samo su neka od njih koje ćete naći u bogatoj ponudi Mediteranea koji uspešno posluje na našem tržištu od 1995. godine.

Nema tagova 2